Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Kukułka – fikcyjny dokument / spektakl teatralny

6 sierpnia 2019 - 7 sierpnia 2019

30zł – 40zł

Kukułka. Fikcyjny dokument.

„Lubię pamiętać rzeczy na swój sposób. Tak, jak je zapamiętałem, niekoniecznie tak, jak się wydarzyły” – David Lynch, “Zagubiona autostrada”

Zepsuty zegar z kukułką – od niego się wszystko zaczyna. Znaleziony w szopie przy domu położonym głęboko w lasach wschodniej Polski, w pobliżu miasta Białystok. Osiem osób myszkuje po strychach i piwnicach, wertuje znalezione zapiski i dokumenty w poszukiwaniu informacji z przeszłości pewnego miejsca. Ktoś potyka się o wystającą z trawy przed domem sprężynę, próbuje ją wyciągnąć. Drut okazuje się elementem zakopanego łóżka. Jak po nici Ariadny poszukiwacze dochodzą do coraz to nowych historii, zarówno pospolitych jak i tajemniczych.

Co stało się z dzieckiem, które wyjechało swoim trójkołowym rowerkiem w ciemny las? Co z objawieniami maryjnymi, które młoda dziewczyna przeżyła w pobliżu opuszczonego cmentarza żydowskiego? Co jeszcze, poza kleszczem, którego ukąszenie niemal doprowadza do śmierci jedną z uczestniczek projektu, skrywa las.

Skrawki wspomnień, ulotne tropy, fragmenty nierozwiązanych zagadek… leżą od lat w cieniu lub zakopane głęboko w ziemi. Rozkładają się, korodują, fermentują. Nie chcą jednak bezpowrotnie zniknąć,
chcą przetrwać, choćby tylko w wyobraźni, choćby tylko we śnie. Będą powracać z pytaniami: co się wydarzyło? co jeśli? co teraz?

******

Niemiecko – polski zespół (Figurentheater Wilde & Vogel, duet Lehmann und Wenzel oraz Grupa Coincidentia), wraz z reżyserem Łukaszem Kosem i dramaturgiem Fioną Ebner pracują nad fikcyjnym dokumentem. Z pomocą przedmiotów, lalek, muzyki, opowieści zadają pytania o przeszłość ich obecnych miejsc twórczej pracy w Lipsku i Solnikach. Co wykluje się z tych poszukiwań? Nieproszone historie, niechciane pomysły są jak kukułcze jaja składane do własnego gniazda.

Przedstawienie w języku angielskim, polskim i niemieckim.

Koprodukcja Siedliska Kultury Solniki 44 (PL) & Westflügel Leipzig (D)

*****

Reżyseria: Łukasz Kos
Dramaturgia: Fiona Ebner
Muzyka na żywo: Charlotte Wilde

Występują: Paweł Chomczyk, Dagmara Sowa, Michael Vogel, Samira Wenzel, Stefan Wenzel

fotografia: Michał Strokowski

___________________________________________________________

spektakle:
6 i 7 sierpnia 2019 (wtorek i środa)
godz. 20:00
Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6, Białystok

bilety:
30zł – przedsprzedaż stacjonarna: Cechowa, ul. Warszawska 6, Białystok
35zł – przedsprzedaż online: https://www.goingapp.pl/place/6094/
40zł – sprzedaż w dniu wydarzenia

___________________________________________________________

Mit finanzieller Unterstützung durch Stadt Leipzig, Kulturstiftung des Freistaates Sachsen, dofinansowane ze środków finansowych Miasta Białystok, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz
Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Details

Start:
6 sierpnia 2019
End:
7 sierpnia 2019
Cost:
30zł – 40zł
Event Category:

Venue

Zmiana Klimatu
Warszawska 6
Białystok, 15-063 PL
+ Google Map