Zmiana Klimatu powstała dzięki połączeniu pomysłów i sił dwóch podlaskich dżentelmenów: Damiana Kudzinowskiego i Jacka Łasiewickiego.

W pewnym momencie okazało się, że przestrzenie w których działaliśmy stały się dla nas za małe i za ciasne. W poszukiwaniach większych możliwości trafiliśmy najpierw… na siebie, a później do lokalu przy ul. Warszawskiej 6. Tak w skrócie powstała Zmiana Klimatu – miejsce, które staramy się tworzyć tak, żeby każdy z nas czuł sie w nim dobrze. A że lubimy różne rzeczy, to i różne rzeczy tu się dzieją.

Pomysł na formułę Zmiany Klimatu powstał gdzieś w międzyczasie, na podstawie naszych dotychczasowych działań. Choć wydaje się, że głównym jego źródłem jest lenistwo. Bo przede wszystkim chcieliśmy stworzyć jedną przestrzeń, która łączyłaby w sobie rolę wielu różnych miejsc, tak żeby nie trzeba było łazić po całym mieście. Takie miejsce, gdzie można spotkać się ze znajomymi, obejrzeć film, koncert lub spektakl, potańczyć, posłuchać kogoś, kto ma coś ciekawego do pokazania lub powiedzenia. A jednocześnie miejsce otwarte na ludzi z ciekawymi pomysłami i działaniami. Takie, do którego można wpaść z dziećmi na przedstawienie teatralne albo bawić się na imprezie do białego rana. Żeby można było tam wypić nietuzinkowe piwo, dobrą herbatę, fajną lemoniadę, hipsterskiego drinka albo po prostu gazowaną Krynkę. Miejsce na luzie i bez zadęcia, gdzie czujesz się swobodnie, niezależnie czy masz lat 58, 35 czy 24, czy nosisz koszulę z wyprasowanym kołnierzykiem czy znoszone sztruksy. Żeby występował tam obok siebie pop i freejazz, miksował się underground z mainstream’em, coś wykwintnego z czymś codziennym. Gdzie można wpaść na pogawędkę o filozofii przy piwku i weekendową imprezę, gdzie jest parkiet, muzyka i gdzie można odreagować 40-godzinny tydzień pracy.

Stworzyliśmy Zmianę Klimatu jako przestrzeń, która łączy w sobie cechy wielu miejsc. W zależności od potrzeby, pomysłu i nastroju aranżujemy ją na różne sposoby. Jesteśmy pubem, herbaciarnią, świetlicą, domem kultury, kawiarnią literacką, klubem nocnym, koncertownią, teatrem, kinem, placem zabaw dla rodzin z dziećmi i miejscem spotkań różnych inicjatyw, stowarzyszeń i grup. Jedynymi ograniczeniami są nasza pomysłowość i gust.

Zmiana Klimatu wyrosła w na miejscu, które ma już kawałek własnej historii. Dawno, dawno temu, w latach 60-tych mieściła się tu świetlica ówczesnego Domu Rzemiosła. Duża część białostoczan kojarzy jednak to miejsce jako siedzibę Teatru Lalek “Świerszcz”, działającego tu w latach 70-tych. Po wyprowadzce teatru coponiektórzy kupowali tutaj swoje pierwsze wersalki, a po epizodzie ze sklepem meblowym i odzieżowym bawiły tu wesela i komunie. Aż w październiku 2013 roku pod “szóstką” przy Warszawskiej nastąpiła (i trwa) Zmiana Klimatu!