Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Jára Cimrman – nowy patron w Białymstoku!

4 października 2018- 18:00 - 20:00

Nowy patron w Białymstoku!

Narodziny nowej Cechowej oraz rozpoczęcie obchodów piątej rocznicy pojawienia się na świecie Zmiany Klimatu.

Zapraszamy na całkowicie nielegalną uroczystość (szukamy dobrego prawnika).

Nie jest dobrze, gdy coś jest nienazwane. Zwłaszcza miejsce spotykań elit degustatorów tanich trunków z umundurowanymi osobnikami, próbującymi wymusić opłatę za tak szlachetną pracę.
W ramach pomocy naszym sąsiadom, turystom, miejscowym, taksówkarzom, straży miejskiej, policji, listonoszom, strażakom, kontrolerom biletów, kajakarzom, wędkarzom, myślicielom, niemyślącym, lekarzom, pielęgniarkom, sanitariuszom i pilotom śmigłowców, a także marynarzom postanowiliśmy nadać nazwę przesmykowi do tej pory nienazwanemu, tak by każdy mógł bez problemu odnaleźć ten uroczy zakątek.
Przesmyk ten rozpoczyna się przy ul. Warszawskiej 6, między Domem Rzemiosł Różnych a Domem Nauczyciela, snuje się w kierunku rzeki Białej wzdłuż ogrodzenia VI LO i pięknego starodrzewia aż do bulwarów… Niestety, jest to przesmyk nie tylko do tej pory nienazwany, ale również niedorzeczny, gdyż nie sięga samej rzeki Białej.
Z tej to właśnie przyczyny postanowiliśmy znaleźć patrona godnego tej przestrzeni.

O wydarzeniu została poinformowana Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie!

Uroczystość uświetni orkiestra dęta, przemowy, laudacje, tańce, hulanki, piwo i przekąski nie tylko czeskie.

Na patrona zaś wybraliśmy czeskiego geniusza Jara Cimrmana!

Jára Cimrman urodził się w Wiedniu jako syn czeskiego krawca Leopolda Cimrmana i austriackiej aktorki Marlen Jelinek-Cimrman. Był wynalazcą, dramatopisarzem, kompozytorem, dentystą, filozofem, globtroterem, architektem, kryminologiem, kryminalistą, sportowcem i pedagogiem. Bywa określany jako największy czeski geniusz. Niestety, do dnia dzisiejszego nie zachował się żaden wizerunek geniusza, ponieważ Cimrman niszczył wszystkie swoje zdjęcia i dokumenty.
Wymyślił okrągłe znaczki pocztowe, wtyczkę dla samobójców i rym idealny. Współtworzył z Zeppelinem konstrukcję pierwszego sterowca, na zlecenie Edisona wymyślił gwint do żarówki, pomógł Eiffelowi określić ostateczny kształt paryskiej wieży, czy też prostym pytaniem naprowadził Czechowa na właściwą treść Trzech sióstr. Przypisuje się mu wynalezienie m.in. jogurtu, protezy zębowej czy pełnotłustego mleka. W samym tylko londyńskim urzędzie patentowym zgłosi 237 wynalazki, takie jak: pułapka na karaluchy, szczotka do czyszczenia krawata, męski nieprzemakalny nocnik podróżny, kapelusz dla konia, maszynka do tasowania kart, rower na teren pagórkowaty. Niestety, odrzucono je natychmiast z wyjątkiem dwóch, które odrzucono dopiero po pewnym czasie.
Na schodach domu pana Jamesa Heywooda, w roku 1908, Jára Cimrman uderzył się w kolano. Tym samym dał się ubiec T.A. Edisonowi w wyścigu do opatentowania helikoptera.
Cimrman wymyślił także nowy sposób dostarczania przesyłek za pomocą wystrzałów armatnich. Miał on taką niewątpliwą zaletę, że przesyłka podróżowała z dużą prędkością, ale powodowała nieuchronne straty wśród adresatów. Na prośbę ludności Galicji zrezygnowano z tej metody.
Geniusz Cimrmana, wyraża się również w tytułach skomponowanych przez niego utworów muzycznych, np.: „Jazzuici” (chorał), „Fokstrotyl” (fokstrot), „Fałszywa polędwica” (uwertura dysharmoniczna), „Majonez” (polonez), „Przenikliwy biszkopt” (sonata na dwa flety i piszczałkę), „Symfonia nr 5 c-moll” (sodowa) czy „Symfonia nr 6 c-moll” (butelkowa). CImrman zapisał się w historii muzyki, komponując w dwie godziny, trzygodzinną operetkę.
Imieniem Cimrmana nazwano ulice w Brnie, w Ołomuńcu i w czterech innych miejscowościach oraz Nabrzeże Járy Cimrmana w Lipníku nad Bečvou, które w ogóle nie leży nad wodą. Rynek w Lomnicy koło Tišnova zdobią rzeźby stóp Cimrmana. Jest tematem prac dyplomowych i dysertacji naukowych analizujących fenomen bohatera. Poczta Czeska wydała w 2014 roku okrągłe znaczki pocztowe z jego podobizną. W Górach Izerskich zbudowano ścieżkę rowerową jego imienia.
Imię Cimrmana nadano szczytowi na Ałtaju oraz jednej z planetoid (7796) Járacimrman. Czeski biolog Vladimír Vohralík nazwał w roku 2002 zachodnioczeską odmianę myszarki zielnej – gatunku gryzonia z rodziny myszowatych – Apodemus uralensis cimrmani.
Jara Cimrman jest postacią powszechnie znaną w Czechach (m.in. w roku 2005 został uznany za najwybitniejszego Czecha w historii), a jego dzieła doceniane.
W 2014 roku Stowarzyszenie Grupa Twórcza „Ocochodzi” nakręciła barwny film dokumentalno-fabularyzowany p.t. „CZESKI GENIUSZ, ANEB JARA CIMRMAN W KATOWICACH”. Film opowiada o katowickich śladach Jary Cimrmana, który w Katowicach leczył się po wypadku lotniczym, w którym ucierpiał wraz z grafem Zeppelinem. To tu podjął fundamentalne prace nad genomorfologią – wciąż nieznaną dziedziną nauki, a jego artystyczna dusza odcisnęła swe piętno na kulturalnym obrazie centrum miasta.

https://www.youtube.com/watch?v=HWBhjEHzZXY

 

[Na zdjęciu tytułowym: znaczki pocztowe wydane przez Pocztę Czeską. Przedstawiają dwie ze 132 możliwych podobizn Jára Cimrmana.]

Details

Date:
4 października 2018
Time:
18:00 - 20:00
Event Category: