“Nowa gra w Chińczyka” – spotkanie z Tomaszem Sajewiczem o współczesnych Chinach i najnowszej książce

9 maja 2024, czwartek

Współczesne Chiny dawno przestały być jedynie „fabryką świata” z przysłowiowymi, wątpliwej jakości produktami „Made in China”.

Kiedy i jak zdążyły się zmienić w zaawansowane technologicznie państwo aspirujące do miana globalnego mocarstwa?

O tym i o wielu innych zagadnieniach dotyczących współczesnych Chin porozmawiamy z Tomaszem Sajewiczem, współautorem książki “Nowa gra w Chińczyka” w czwartek 9 maja w klubie Zmiana Klimatu!


Klub dla publiczności otwieramy o godzinie 18:00,
Spotkanie rozpocznie się o 19:00
WSTĘP WOLNY.
miejsce: klub Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6, Białystok


O KSIĄŻCE:
Aby odpowiedzieć na palące pytania dotyczące specyfiki Chin (wynikającej zarówno z ich najnowszych, jak i starożytnych dziejów), ich pozycji gospodarczej i politycznej, zapędów mocarstwowych sięgających nie tylko na Tajwan, ale również na Księżyc, zaprosiliśmy do rozmowy ekspertów, którzy – kolokwialnie rzecz ujmując – na Chinach zjedli zęby.
„Nowa gra w Chińczyka” to wywiad-rzeka, który swym wartkim nurtem porwie Czytelnika w podróż po współczesnych Chinach. Na pytania Tomasza Sajewicza, korespondenta Polskiego Radia w Azji, odpowiadają prof. Bogdan Góralczyk, sinolog, politolog i dyplomata, znawca Chin i problematyki międzynarodowej, naoczny świadek zmian zachodzących w Państwie Środka przez dekady, oraz prof. Marcin Jacoby, sinolog, tłumacz i literaturoznawca zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi Azji Wschodniej, a jednocześnie znawca kultury i literatury Chin starożytnych.
Cel: przybliżyć Chiny i ich aspiracje, objaśnić tło ich rywalizacji z Zachodem oraz wyjaśnić, czemu ani ignorowanie Chin, ani uzależnienie od nich nie są dobre. Oraz pokazać, że Polska także powinna ustawić swoje pionki na planszy do gry. Wszak nie wiedzieć niczego o Chinach we współczesnym świecie – to wstyd.

wydawca:
Wydawnictwo Akademickie Dialog


O AUTORACH:

Bogdan Góralczyk
profesor zwyczajny w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego, jego były dyrektor (2016-20). Politolog i sinolog, znany publicysta i były dyplomata, m.in. na Węgrzech oraz w latach 2003-2008 ambasador RP w Tajlandii, na Filipinach i w Związku Mjanma (d. Birma). Autor wielu książek i publikacji w kraju i za granicą, na temat Chin i Azji, problemów globalnych oraz Węgier. Ostatnio wydał: Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje (2018), Węgierski syndrom Trianon (2020), Złota Ziemia roni łzy – esej birmański (wyd. II, rozszerzone i uaktualnione 2021), Zmierzch i brzask. Notes z Bangkoku (wyd. III, rozszerzone i uaktualnione 2024), Świat Narodów Zagubionych (wywiad-rzeka, 2021) oraz Nowy Długi Marsz. Chiny ery Xi Jinpinga (2021). Wraz ze wznowieniem w 2022 r. tomu z 2010 r. Chiński Feniks. Paradoksy wschodzącego mocarstwa domknął wydanie – unikatowego nie tylko na polskim rynku wydawniczym – Chińskiego Tryptyku, dotyczącego chińskiej transformacji i reform ostatnich dekad, którego po części był naocznym świadkiem, a niemal stale wnikliwym obserwatorem.

Tomasz Sajewicz
korespondent Polskiego Radia w Azji. Od 2005 roku przez 18 lat nieprzerwanie prowadził biuro Polskiego Radia w Pekinie. Relacjonował wydarzenia m.in. na Półwyspie Koreańskim, w Japonii, Tajlandii, Mongolii i Malezji. Jeden z nielicznych polskich dziennikarzy, któremu udało się dostać do Pjongjangu. W Pekinie w Klubie Korespondentów Zagranicznych w Chinach (FCCC) przez trzy lata odpowiadał za program wykładów i dyskusji panelowych z udziałem wiodących międzynarodowych ekspertów zajmujących się tematyką chińską. Przed przyjazdem do Azji korespondent Polskiego Radia S.A. w Iraku i Polskiego Radia dla Zagranicy na Białorusi. Współpracował z TVP, TVN i Polsatem, publikował m.in. w “Przekroju”, „Gazecie Wyboczej”, “Tygodniku Powszechnym” i “PRESS”. Ostatnio zafascynowany Molukami Północnymi, gdzie realizuje swój najnowszy projekt dziennikarski.

Marcin Jacoby
sinolog, tłumacz, literaturoznawca. Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych oraz Kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS. Ekspert zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi regionu Azji Wschodniej, szczególnie Chin i Republiki Korei. Naukowo specjalizuje się w chińskiej literaturze klasycznej i kulturze Chin starożytnych, tłumaczy dzieła literatury chińskiej na język polski. W latach 2017–2021 kierował Biurem Międzynarodowym Uniwersytetu SWPS. W latach 2008–2017 pracował w Zakładzie Sinologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Instytucie Adama Mickiewicza, gdzie kierował Projektem Azja. W latach 2002–2008 pracował w Zbiorach Sztuki Orientalnej Muzeum Narodowego w Warszawie.