PODRÓŻ TOTALNA Ameryka Łacińska na rowerze 2013-2023 / spotkanie z Wojciechem Ganczarkiem

13 marca 2024, środa

Podróż rowerowa przez Amerykę Łacińską zmienia się w 10-letnią wędrówką po krajach, regionach i problemach społecznych kontynentu.

3 marca 2024, środa
klub Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6, Białystok
18:00 otwarcie klubu dla publiczności / 19:00 początek spotkania
bilety: 12zł – przedsprzedaż online / w dniu wydarzenia przy wejściu
bez ograniczeń wiekowych

PODRÓŻ TOTALNA Ameryka Łacińska na rowerze 2013-2023 Wojciech Ganczarek

Podróż rowerowa przez Amerykę Łacińską zmienia się w 10-letnią wędrówką po krajach, regionach i problemach społecznych kontynentu. Klucząc z Meksyku na południe —czasem na wschód, na zachód lub z powrotem na północ— stary rower o stalowej ramie przebywa 50.000 kilometrów. Najistotniejszy nie jest tu jednak dystans, a raczej zbliżenie. Z czasem zdaje się spełniać tak bardzo ludzka potrzeba przynależności: być „jednym z”, czyli nie tylko obserwować, poznawać i analizować nieznany ląd, ale i brać aktywny udział w jego życiu. W jaki sposób? Można nagrać film o Paragwaju kierowany do Paragwajczyków, szukać zagubionej tożsamości razem z Argentyńczykami, nucić tonady i tęsknić za Wenezuelą, jak miliony emigrantów z Caracas. Można wreszcie -a nawet trzeba- dopominać się o sprawiedliwość dla pozbawionych ziemi mieszkańców Patagonii. Na koniec pozostaje pytanie, czy to rzeczywiście koniec. I czy z takiej podróży da się naprawdę wrócić.

O prowadzącym:
Wojciech Ganczarek, urodzony w 1988, w latach 2013-2023 w rowerowej trasie po Ameryce Łacińskiej. Autor relacji, reportaży i esejów prasowych, a także książek “Upały, mango i ropa naftowa” (2017), “Zabrali mi kraj” (2020) i “Sprzedani. Reportaże z peryferii” (Nagroda Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2022). Twórca filmu dokumentalnego “Soy paraguayo” (2019) i cyklu “Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”. W polskich mediach wypowiada się w sprawach dot. Ameryki Łacińskiej (Radio357, Raport o Stanie Świata, Polskie Radia i inne). Nagrywa Podcast Latynoamerykański 24.